Συνάντηση Κορυφής το Virtual Open Day του ΙΙΕΚ Anko

Συνάντηση Κορυφής το Virtual Open Day του ΙΙΕΚ Anko

Ξεχώρισε για μια ακόμη φορά ο Όμιλος Τουριστικής Εκπαίδευσης ΙΙΕΚ Anko με το πρωτότυπο Virtual Open Day που διοργανώθηκε τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021.

Σε μια συναρπαστική διαδικτυακή εκδήλωση, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για τις δυνατότητες απασχόλησης και εξέλιξης στη βιομηχανία του Τουρισμού από υψηλόβαθμα στελέχη του κλάδου και εκπροσώπους φορέων όπως:
  • Ντίνα Σβύνου: Πρόεδρος Ένωσης Ξενοδόχων Κω , Αντιπρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Ξενοδόχων, Πρόεδρος ΙΤΕΠ Ινστιτούτο Τουριστικών Ερευνών & Προβλέψεων
  • Χρυσούλα Ζαμάγια: Εκπρόσωπος του Ομίλου Esperia, Public Relations & Communications Director
  • Αλέξανδρος Μόρτζος: Γενικός Διευθυντής, Ομίλου Ξενοδοχείων Blu Collection (LindosMare, Lindos Blu, Lindos Aqua Terra)
  • Ελένη Νάστου: Manager των Chanti Spa

Τη συζήτηση συντόνισαν η κα. Στεργία Έψιμου (Διευθύντρια ΙΕΚ & ΚΔΒΜ Anko) και ο κ. Ηλίας Έψιμος (Διευθυντής Σπουδών Anko).

Το υψηλό επίπεδο σπουδών της σχολής αποδεικνύεται από εξαιρετικές ευκαιρίες σταδιοδρομίας που έχουν οι απόφοιτοι. Περίτρανο παράδειγμα ο Κώστας Φλοσκάκης, απόφοιτος του τμήματος Hotel Management, ο οποίος πλέον εργάζεται ως Group Captain a la carte Rodos Maris Mitsis Hotel και συμμετείχε στη συζήτηση.

Η βραβευμένη ομάδα του ΙΕΚ Anko παρουσίασε αναλυτικά όλες τις πτυχές των ειδικοτήτων του Τουρισμού: Μαγειρική, Ζαχαροπλαστική - Αρτοποιία, Hotel Management, Αισθητική. Οι καθηγητές, πέραν της άρτιας επιστημονικής τους κατάρτισης, είναι ιδιαίτερα επιτυχημένοι επαγγελματίες στον τομέα τους.
  • Αντώνης Κορωναίος: καθηγητής Μαγειρικής & Chef στο Sun Beach Hotel
  • Ηρακλής Μπακάλης: καθηγητής Μαγειρικής & chef στο Faliraki Beach Hotel
  • Κυριάκος Βαρνάβας: καθηγητής Ζαχαροπλαστικής Αρτοποιίας & Executive Pastry Chef στον όμιλο ξενοδοχείων Esperia
  • Βασίλης Μέρας: καθηγητής Ζαχαροπλαστικής Αρτοποιίας & Pastry Chef στο ξενοδοχείο Palladium
  • Μαριέττα Ροδίτη, καθηγήτρια Hotel Management & Reservation Manager στο κεντρικό γραφείο κρατήσεων του Ομίλου Esperia
  • Νίκος Μανίσκας: καθηγητής Bartending & Υπεύθυνος Bar & Εστιατορίων ξενοδοχείου Elyseum
  • Δέσποινα Κωνσταντελλάκη, καθηγήτρια Αισθητικής και makeup freelancer
  • Τατιάνα Θεοδωράκη, καθηγήτρια Μανικιούρ

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την κλήρωση Υποτροφίας Σπουδών Α’ έτους. Ο Δημήτρης Καραχρήστος είναι ο τυχερός που θα σπουδάσει Hotel Management στη σχολή της Ρόδου.

Για όποιον είναι φιλόδοξος και θέλει να εργαστεί σε ένα διεθνές επιχειρηματικό περιβάλλον, το ΙΕΚ Anko προσφέρει τις στέρεες βάσεις για μια λαμπρή πορεία.