ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Η επιστροφή σε Retro, 80’s κουρέματα με ψαλίδι και ξυράφι

Οι σύγχρονες παγκόσμιες τάσεις ανδρικού κουρέματος σε ένα μοναδικό σεμινάριο που θα σας εξελίξει. Παρακολουθούμε την επιστροφή σε Retro, 80’s κουρέματα με ψαλίδι και ξυράφι.

Περιγραφή

Η μέθοδος Scissor and Razor στηρίζει όλη την εργασία στην τεχνική και την ακρίβεια που είναι απαραίτητη για δημιουργική ακεραιότητα και καινοτομία. Σε αυτό το σεμινάριο, θα επανεξετάσετε τις βασικές αρχές κοπής ψαλιδιού και, στη συνέχεια, θα προχωρήσετε γρήγορα στις πιο προηγμένες, εμπνευσμένες ιδέες σας.

Θα εξασκηθείτε σε τεχνικές που μεταμορφώνουν την προσέγγισή σας, μετατρέποντας τις προοδευτικές τεχνικές σε πραγματικά πρωτοπόρες.

Συνοπτικό Πρόγραμμα

• Διάγνωση πελατών και προσωπολογία
  • Νέες παγκόσμιες τάσεις
  • Τρία κουρέματα σε μακριά μαλλιά με νέες τεχνικές και νέες παγκόσμιες τάσεις!
  • Simulation με μοίρες, προχωρημένες τεχνικές κουρέματος
  • Τεχνικές με ξυράφι, με χωρίστρες διαγώνιες
  • Στυλ κουρέματος
  • Mulet, κούρεμα με χαίτη
  • Τύπου Wolf cut

Μεθοδολογία εκπαίδευσης

Το σεμινάριο ακολουθεί την Look & and Learn τεχνική ενώ παράλληλα  είναι Δια-δραστικό. Υπάρχει η δυνατότητα ο κάθε μαθητής να υλοποιήσει τις τεχνικές μαζί με τον καθηγητή και την ομάδα του Eddie’s Grooming Room.

Σε ποιους απευθύνεται

Το σεμινάριο είναι εξειδικευμένο στα κουρέματα σε νέες τάσεις και απευθύνεται σε επαγγελματίες Κομμωτές, Κουρείς, Barber και σε σπουδαστές σχολών.

Λίγα λόγια για τον εισηγητή

Ο Eddie Sabanis (Hair Artist & Master Barber Instructor) αποτελεί παράδειγμα πρωτοποριακής σκέψης και άρτιας τεχνικής κατάρτισης στον τομέα της κομμωτικής.

Το 1999 αποφοίτησε από το ΤΕΕ Κομμωτικής «Σχολή Ασημάκη». Παράλληλα εργαζόταν σε μια από τις μεγαλύτερες αλυσίδες κομμωτηρίων στην Ελλάδα, τη Maik Artistic Team.

Σήμερα, πέρα από την προσωπική του επιτυχημένη αλυσίδα καταστημάτων (Eddie’s GroomingRoom, eddie*adda, Blowdrybar), έχει μια εξίσου επιτυχημένη καριέρα με διακρίσεις σε παγκόσμιους διαγωνισμούς, συνεργασίες με γνωστούς σχεδιαστές, κομμωτές αλλά και εταιρίες διεθνούς βεληνεκούς όπως η Schwarzkopf κ.α.