ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Ο εκπαιδευτικός όμιλος Anko, ενισχύοντας το ποιοτικό εκπαιδευτικό έργο με παράλληλες πολιτιστικές δράσεις, διοργανώνει διάλεξη για ένα άκρως σημαντικό θέμα.

Η ευαισθητοποίηση του κλάδου της φιλοξενίας στο καίριο ζήτημα της ίσης μεταχείρισης των φιλοξενούμενων και το σύνολο των ενεργειών που απαιτούνται, είναι δείγμα υψηλού επαγγελματισμού αλλά και ταυτόχρονα απόδειξη πολιτισμού.

Σκοπός διάλεξης

Είναι καθήκον της σχολής Anko, να προάγει κάθε εμπεριστατωμένη σχετική με το θέμα μελέτη και να μεριμνά ώστε οι νέοι απόφοιτοι - αυριανά στελέχη του τουρισμού, να καλλιεργήσουν την ίδια κοινωνική ευαισθησία.

Ο εισηγητής με την μακρόχρονη ενασχόληση του με την τουριστική εκπαίδευση, ως καθηγητής τεχνικών μαθημάτων στην Ανώτερη Σχολή Τουριστικής Εκπαίδευσης Ρόδου και Επιστημονικός Συνεργάτης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα μας παρουσιάσει μια άκρως ενδιαφέρουσα διάλεξη που αφορά την φιλοξενία Ατόμων με Αναπηρία στις ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, επιχειρώντας να προσεγγίσει την εξυπηρέτηση μιας συγκεκριμένης κατηγορίας πελατών με «ιδιαίτερες» ανάγκες και επιθυμίες.

Θεματολογία :

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια επιστημονική προσέγγιση στο συγκεκριμένο θέμα αποτελούμενη από τις ακόλουθες ενότητες:

• Η έννοια της πρόσβασης και της προσβασιμότητας
  • Άτομα με Αναπηρία
  • Εμπόδια που συναντούν τα άτομα με αναπηρία κατά την διάρκεια της διαμονής τους στο ξενοδοχείο
  • Βασικές αρχές παροχής υπηρεσιών φιλοξενίας σε άτομα με αναπηρία
  • Παρεχόμενες υπηρεσίες στην κράτηση, άφιξη, διαμονή και αναχώρηση από το ξενοδοχείο
  • Αποτελέσματα έρευνας
  • Συμπεράσματα - Προτάσεις

Λίγα λόγια για τον εισηγητή :

Ο Νίκος Θεοχάρης είναι πτυχιούχος του τμήματος Διοίκησης Τουριστικών Επιχειρήσεων του Ανώτατου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Πάτρας από το έτος 1997.

Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων, από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, ενώ ανακηρύχθηκε Διδάκτωρ από το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου το 2020. Από τον Νοέμβριο του 2020 είναι υποψήφιος μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής.

Το συγγραφικό του έργο αποτελείται από δυο βιβλία, «Hotel Front Office Management. Οργάνωση – Διοίκηση – Εφαρμογές» (2021, 3η έκδοση) και «Διοίκηση Τομέα Δωματίων Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων (2016), από τις εκδόσεις Προπομπός.

Έχει δημοσιεύσει άρθρα τουριστικής θεματολογίας σε επιστημονικά περιοδικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια.