Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του ΕΠΑΛ της Κω

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του ΕΠΑΛ της Κω

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών του ΕΠΑΛ της Κω, στην ANKO  Academy!

Η σχολή της ANKO Academy είχε την χαρά να φιλοξενήσει μαθητές από το ΕΠΑΛ της Κω. Οι μαθητές παρακολούθησαν ένα διαδραστικό σεμινάριο με θέμα «Η Υγιεινή Διατροφή Εντός και Εκτός Σχολείου».

Το περιεχόμενο του σεμιναρίου περιελάμβανε:
1. Αναφορά στο Κωακό Πρωινό από τον chef Αυγουλά Γιάννη
2.Η κα Aναστασία Ορφανουδάκη μας μίλησε για την Υγιεινή Διατροφή
3.Ο Bar chef Δρετάκης Γιώργος μας έφτιαξε φρέσκους φυσικούς χυμούς
4.Ο chef Αυγουλάς Γιάννης παρασκεύασε μία συνταγή του Κωακού πρωινού
5.Ο chef Στέλιος Γουναράς μαγείρεψε street foods, με αγνές πρώτες ύλες, δείχνοντας ότι και το Burger και η Τορτίγια μπορούν να είναι υγιεινά.

Κατά την διάρκεια του σεμιναρίου οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να ξεναγηθούν στους χώρους της σχολής και να συμμετέχουν ενεργά στην προετοιμασία των γευμάτων. Ήταν για όλους μας ένα ευχάριστο και παράλληλα εποικοδομητικό διάλειμμα.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους μαθητές και τις καθηγήτριες του ΕΠΑΛ που παρευρέθηκαν στο σεμινάριο και τους σπουδαστές της ANKO Academy στην Κω Πάχο Ραφαήλ, Νικογιώργη Ζωγραφάκη για τη βοήθεια που προσέφεραν στις μαγειρικές δημιουργίες και τις Ειρήνη Κώστογλου και Λία Σαρρή που βοήθησαν στην παρασκευή των φυσικών χυμών!!!